Még mindig és újra csodálkoznak a pénztárnál, amikor egy-egy üzletben a saját vászonzacskómat nyújtom, és nem kérek az ingyennájlonból.
Hogy nem vagyok egyedül, azt mutatja, hogy az elmúlt héten 22176 társam klikkelt a Facebookon, s értett egyet azzal, hogy Ausztriában tiltsák be a nájlonzacskókat.
Minden egyes zacskó egy újabb lépés afelé, hogy még jobban szennyezzük környezetünket.
Évente 350 millió nájlonzacskót kapunk vagy ajándékozunk (Ausztriában), s többségüket maximum fél órát használjuk, s aztán a szemétben landolnak. A kutatások bebizonyították, hogy száz-négyszáz évig a nájlonzacskó nem bomlik le, s ha a hatalmas szemétégetőkbe kerül, akkor is szennyezi a környzetet. Bécsben a háztartások szemetét, amit nem elkülönítve gyűjtöttek és dobtak ki, a három városi szemétégetőbe viszik. Az egyik ilyen jól ismert épület a Spittelau metróvégállomáson magasodó Távhő torony, melyet Hundertwasser tervezett, s mely a bécsi lakások egyharmadát fűti. Évente hétezer tonna nájlonzacskó kerül a Környzetvédelmi Minisztérium szerint Ausztriában a szemétbe, s ez 3,1 százaléka az összes, 220 ezer tonnányi műanyag csomagolóanyagnak. S ha nájlonzacskót nem is használunk, de a joghurt dobozai, a sajtok fóliája, a gyümölcs-zöldség műanyagdoboza, a vécépapír és más papíráruk nylon burkolata vagy a fogkrém tubusa minden háztartási szemétben megtalálható.
Hálistennek Bécsben szinte bármerre indulok el otthonról, egy-két sarokra megtalálom a szelektív szemétgyűjtő konténereket, nem úgy, mint Budapest belső kerületeiben.
A Profil nevű színvonalas folyóirat aktuális körkérdése szerint a megkérdezettek 73 százaléka egyetértene azzal, hogy tiltsák be a nájlonzacskókat. Igaz, hogy egyre több üzlet ad az áruhoz papírzacskót, illetve sok helyen néhány centért vászonzacskót is vásárolhatunk.
A bécsi dm hálózat (Drogeriemarkt) vezetője elmondta, hogy miután a törzsvásárlóknak pluszpontot ígértek, ha nem kérnek nájlonzacskót, február elseje óta 372.000 ingyenes nájlonzacskót utasítottak vissza. Igaz, a vászontáskáért még egy eurót kell fizetni.
Olaszországban már az idei évtől csak biológialag újrafeldolgozható anyagból készült zacskókat adhatnak a vásárláskor.
Jó lenne, ha a fenti 73 százalék a piacra, boltba kosárral, vászonzsákkal, textilből készült táskával menne vásárolni. Ez lenne az első és legfontosabb lépés.
Tiltsuk be a nájlonzacskót!
2011.02.24. 19:37 Waldorf
Szólj hozzá!
Címkék: zöld bécs város háztartás
A bejegyzés trackback címe:
https://statlerandwaldorf.blog.hu/api/trackback/id/tr502687250
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Legutóbb ezt írtátok