Be kell vallanom, elmulasztottam a törölközőnapot, vagyis május 25-én még nem voltam Londonban, csak 26-án, amikoris a Highgate Temetőben meglátogattam a szerző sírját. Frissen ültetett golyóstollakkal volt teli, s a szerény sírkövön még néhány apróság, mint itt a képen látható. Sajnos, elmulasztottam a nagy törölközőnapot, pedig Pesten a Hősök terére hívta a honlap a rajongókat, nem tudom, voltak-e ott egyáltalán...
Hát idézzük ide a netről a törölközővel kapcsolatos utasítást a könyvből, s örüljön minden olvasó, mert olvashatja őt, röhöghet és sírhat és gondolkodhat és szoronghat és félhet. Mindent egyszerre.
„Törülköző: A lehető leghasznosabb dolog, amit csak magával vihet a csillagközi stoppos. Egyrészt komoly gyakorlati értéke van: beletakarózhatunk, hogy meleghez jussunk, míg átugrándozunk a Jaglan-Béta hideg holdjain; heverhetünk rajta, míg a Santagrinus-V ragyogó, márványhomokos tengerpartjain szívjuk a sűrű tengeri levegőt; felvitorlázhatjuk vele minitutajunkat, míg lefelé sodródunk a lassú, lomha Moth folyón; takarózhatunk vele, miközben Kakrafoon sivatagainak vörös csillagai ragyognak ránk; megnedvesíthetjük és fegyverként használhatjuk kézitusában; fejünkre tekerhetjük, hogy távol tartsuk a mérges gőzöket, vagy hogy elkerüljük a Traal bolygó Mohó Poloskapattintó Fenevadjának pillantását (észvesztően ostoba állat, azt hiszi, ha te nem látod őt, ő sem lát téged – annyi esze van mint egy cipőtalpnak, de nagyon-nagyon mohó); veszély esetén vészjelzéseket adhatunk vele, és természetesen beletörölközhetünk, ha még elég tiszta hozzá. Másrészt, és ez a fontosabb, a törülközőnek roppant pszichológiai jelentősége van. Miért, miért nem, ha a strag (strag: nem stoppos) észreveszi, hogy a stopposnak van törülközője, azonnal föltételezi, hogy fogkeféje, arctörlője, szappana, doboz kétszersültje, kulacsa, iránytűje, kötélgombolyagja, szúnyogriasztója, esőkabátja, űrruhája stb. is van. Sőt a strag boldogan odakölcsönzi a stopposnak a felsoroltak vagy egy tucat egyéb tétel bármelyikét, melyet a stoppos véletlenül „elvesztett”. A strag úgy gondolkodik, hogy aki széltében-hosszában bejárja stoppolva a galaxist, nomádul és csövezve él, hihetetlen nehézségekkel néz farkasszemet, és győz, és még azt is tudja, hogy hol a törülközője – az igazán olyan valaki, akit komolyan kell venni. Innen ered a kifejezés, mely a stoppos szlengbe is átkerült már: Hej, helltél már azzal a klufi Ford Prefecttel? Az aztán a sahár, mindig tudja, hol a törülközője! (Hellni: megismerkedni, beszélgetni, találkozni, lefeküdni valakivel; klufi: nagyszerű, belevaló fickó; sahár: igazán nagyszerű, belevaló fickó.)”
És ha nincs is kerek évforduló, jusson eszünkbe ez a pasi, aki 1952 március 11-én született és 2001 május 11-én már meg is halt. Köszönjük, hogy volt.
„Viszlát és kösz a halakat! - mondták a delfinek, és elhagyták a Földet.”
Douglas Adams - kerek évforduló nélkül
2010.06.07. 17:32 Waldorf
Szólj hozzá!
Címkék: könyv london douglas adams
A bejegyzés trackback címe:
https://statlerandwaldorf.blog.hu/api/trackback/id/tr402042837
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Legutóbb ezt írtátok